Kaju Ticareti Kaju Rehberi    

 

 

 

 

 

 

 

Afrika’dan kaju ithalatı şu aralar en çok sorulan konu. Afrika’daki kaju pazarını biraz rakamlarla anlatmaya çalışacağım. Her yıl dünyanın 600.000 MT (Metrik Ton)’dan fazla yediği bu popüler fıstık 2015 Dünya sektörüne baktığımızda, çoğunlukla tropikal bölgelerde yetişir. Güney-Doğu Asya, Batı Afrika, Doğu Afrika ve Brezilya. Görüldüğü üzere ticari kaju üretimi 4 ana üretim alanında yoğunlaşmıştır.

2015 yılına baktığımızda, Batı Afrika ve Güney-Doğu Asya neredeyse aynı miktarlarda kabuklu kaju üreterek 1.500.000 MT(metrik ton)’ar üretim yaparak dünya üretiminin %90’ını çekmektedir. Doğu Afrika ve Brezilya kajuları eski ekim sahalarında olduğu için verim düşük ve ayrıca hastalıklarla karşı karşıya kaldıkları için de üretimde ciddi bir azalma olmaktadır.

2 milyon Afrikalı çiftçinin dünya kajusunun %45’ini üretmesi ve son 10 yılda geçmiş rakamlarını ikiye katlaması kajuyu Afrikanın yıldızı haline getirmektedir. Ne yazık ki üretilen kajunun %87’si Hindistan ve Vietnam’a ihraç edilmekte ve burada fiyatlar ikiye katlanmakta devamın da Avrupa ve Amerika pazarına girmektedir.
Kaju toplamak ve ayıklamak işçilik yoğun bir iştir. 1000MT Kaju için ortalama 380 kişi çalışır. Kaju elimize gelinceye kadar birçok basamaktan geçer. Toplanır, kurutulur, kabuğu kırılır, soyulur, derecelendirilir, kavrulur, paketlenir. Kabuklu kaju kırıldığında fıstık ortalama %66-%75 fire verir. Afrika’da bu prosesi yapabilecek tesislerin azlığı işi Asya üzerine yönlendirmektedir. Fiyatların belirlenmesinde en önemli faktör üründeki arz ve taleptir. Dolayısıyla yıllık üretim rakamları takibiyle fiyatlar sezonsal belirlenir.
Kajunun yıllık üretimini önceden tahmin etmek kolay değildir.

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için   http://afrikadanismani.com

Alper F. ABİDİN   Tel: +90 532 448 10 57

email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.